TRI-112001-000
AVAILABLE TO ORDER
Trimec ES2000 Electric Strike, Monitored, 850kg, 12V DC, PTL/PTO (Default PTL)
Warehouse Status
Seven Hills - NSW
AVAILABLE TO ORDER
Waterloo - NSW
IN STOCK
Fyshwick - ACT
Loganholme - QLD
IN STOCK
Dudley Park - SA
Tulla Central Warehouse- VIC
Mount Waverley - VIC
Balcatta - WA
Canning Vale - WA
  • Voltage: 12V DC
  • Current draw: 175 mA at 12V DC
  • Holding force: 850kg
  • Endurance: 1,000,000 operations
  • Operational temperature: -20 degrees to +60 degrees celsius
  • High security
  • Fail safe / Power To Lock
  • Tongue sense monitored
  • 4 Hour fire rating
  • Cast stainless steel body
  • Stainless steel locking pins
  • Mounting kit supplied as standard
  • Latch suitable for 15mm latch bolt with 3mm door gap